יוזמת אקדמיה-תעסוקה

יוזמת אקדמיה-תעסוקה

אחד האתגרים הקריטיים שעומדים בפני החברה בישראל, מערכת החינוך והאקדמיה הוא איך מכינים סטודנטים לעולם שבו המקצועות משתנים במהירות ומקצועות חדשים נולדים בקצב שגם האקדמיה, וגם עולם התעסוקה מתקשים להתמודד איתו?

קולה של הביקורת כנגד הממשק אקדמיה-תעסוקה הולך וגובר. בין הטענות המועלות:

  • קורלציה נמוכה בין רמת ההשכלה לתפקוד בעולם התעסוקה.

  • לימודים אקדמיים אינם רלוונטיים לשוק העבודה בחלק ניכר מהתחומים (מדעי המחשב, הנדסה וכיוב׳).

  • האקדמיה איננה מכשירה לשוק העבודה של המאה ה-21.

האם הטענות נכונות? ואם הן נכונות – מה עושים עם זה? מה השינויים המתבקשים על ידי כל אחד מהשחקנים בממשק הזה? איך נערכים לעתיד בנושא קריטי זה?

זהו נושא אסטרטגי, מהמעלה הראשונה, בעל השפעה מכרעת על חוסנה החברתי והכלכלי של ישראל, עם משמעויות מרחיקות לכת על הקשר שבין אקדמיה לתעסוקה כבר היום. למרות זאת, אין עדיין תשובות ברורות או חד משמעיות לשאלת הקשר בין השכלה גבוהה להכשרה מקצועית ומוכנות לעולם התעסוקה, לצורך בשינויים, מה הם השינויים הנדרשים וכיוב'.

ברור שכלל השחקנים בממשק מערכת החינוך-אקדמיה-תעסוקה צריכים לחשב מסלול מחדש כדי להכין את הסטודנטים לעולם תעסוקה שאף אחד לא יודע היום איך הוא ייראה בעוד עשר או עשרים שנה.

ארגון "בשער" יחד עם התאחדות התעשיינים מציעים לבחון באופן מעמיק את הנושא על מנת שמדינת ישראל תיערך כבר מעתה לאתגרי העתיד בממשק אקדמיה-כלכלה-חברה-תעסוקה

 

מוביל היוזמה ב"בשער": מר עמוס שפירא, לשעבר נשיא אוניברסיטת חיפה, מנכ"ל אל-על וסלקום, כיום יו"ר אלו"ט בהתנדבות ואיש עסקים.

ברכת נשיא המדינה

ועדת ההיגוי

אירועים

מפגש ועדת ההיגוי של היוזמה עם דדי פרלמוטר יו"ר הוועדה הבינמשרדית להון אנושי בהייטק | 28.6.23. 

חלק המצגת של  דדי פרלמוטר על הדוח זמין לצפייה

 

התנעת היוזמה וועדת ההיגוי במשכן נשיא מדינת ישראל | 13.2.23
פרטים בקישור

דילוג לתוכן