הזמנה: כנס מקוון | מאבק על נרטיבים – זירת ויקיפדיה בארץ ובעולם אחרי ה-7/10 | 16.7.24

יו"ר ומנחת הכנס: עו"ד עדנה הראל פישר

רקע:

ויקיפדיה היא מיזם אנציקלופדי מקוון המבוסס על השתתפות מבוזרת של הציבור ואפשרות תיקון ועדכון מתמידים. ויקיפדיה התפתחה להיות מקור ידע נגיש ומיידי לרבים, ביססה דימוי אמין, עדכני ואובייקטיבי. ואולם, בשנים האחרונות התחוור כי אינו מוגן מפני ניסיונות השפעה, לכידה ושימוש לרעה בכללי הקהילה המשתתפת ביצירתו המתמדת, והוטל צל על אמינות ערכיו. המיזם משמש, כך נראה, למאבק על נרטיבים, לרבות בהקשרי זהות, תרבות, ערכים ועקרונות משטריים. זאת בשעה שסכנת המידע הכוזב נמצאת בראש הסיכונים לאנושות, כפי שהצביע  השנה דו"ח הסיכונים הגלובליים של הפורום הכלכלי העולמי, ביניהם סיכונים  ליציבות חברתית ומשטרית.

בכנס הנוכחי נעסוק בניסיונות השפעה על ידע וקרבות נרטיב גם במבט היסטורי, נכיר את  התנהלות מיזם ויקיפדיה בישראל ובעולם והתמודדותו עם האתגרים שמזמנת העת הנוכחית, נציג דוגמאות להטיות, ללכידה ולקרבות נרטיב, תוך הארת היחס לישראל לאחר אירועי ה-7/10 בוויקיפדיה באנגלית, הטיפול בסוגיות מרכזיות לחברה הישראלית בוויקיפדיה בעברית, והאפשרות לזהות הטיות וניסיונות השפעה באמצעות ניתוח נתונים ועיבוד מידע.

בעידן הפוסט-אמת, נוכח ההתחזקות של משטרים פופוליסטיים והאיום הגלובלי על מודל הדמוקרטיה הליברלית, ולאור תפקידה ומקומה של האקדמיה למול אלה, קיימת חשיבות מיוחדת להכרה של מיזם ויקיפדיה ומרכזיותו לעיצוב הידע והשיח הציבוריים ולהבנת האתגרים העומדים בפניו ומוצבים בפנינו. 

תוכנית הכנס:

 
ברכות:
ד"ר ורד אריאל נהרי, מנכ"לית "בשער"
פרופ' חגית מסר-ירון, יו"ר "בשער"
 
דברי פתיחה:
 
עו"ד עדנה הראל פישר, יו"ר ומנחת הכנס; עמיתת מחקר וראשת התוכנית לאתיקה שלטונית ומאבק בשחיתות, המכון הישראלי לדמוקרטיה
 
חלק ראשון: היסטוריה, נרטיבים וידע במרחב הציבורי
 
היסטוריה, נרטיב וידע במרחב הציבורי | פרופ' גדי אלגזי, החוג להיסטוריה, אוניברסיטת תל אביב
 
חלק שני: ויקיפדיה – אתגרים, אופן פעולה, משמעות ועיצוב נרטיבים
 
המירוץ לאמת: מבט רב-מימדי על מאבקי נרטיב דרך עדשת תנועת ויקימדיה | ד"ר שני אבנשטיין סיגלוב, אוניברסיטת ת"א; חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה העולמית
 
ד"ר אבנשטיין סיגלוב תסקור אספקטים במאבק הנרטיבים והאמת: כאשת חינוך, כפעילת תוכן חופשי ופתוח, כדירקטורית בחבר הנאמנים של קרן ויקימדיה העולמית וכחוקרת בינה מלאכותית יוצרת והשפעותיה על יצירת ידע.
 
עקרונות היסוד של ויקיפדיה  | ד"ר רותי אלסטר, מנהלת תחום הקורסים ותוכניות מצויינות לנוער בוויקימדיה ישראל
 
ד"ר אלסטר תציג את עקרונות היסוד של ויקיפדיה, ותראה איך הם באים לידי ביטוי בפועל במאפייני הכתיבה הנדרשים, במנגנונים המשמשים לבקרת התוכן, בזהות העורכים ובאופן שיתוף הפעולה ביניהם.
 
חלק שלישי: קרבות נרטיב
 
ההטיה נגד ישראל בוויקיפדיה האנגלית | ד"ר שלומית אהרוני ליר, עמיתת מחקר באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטת חיפה, חברה מייסדת פורום דבורה ויו"ר ועדת קשרי חוץ של אגודת הסופרות והסופרים העבריים.
 
ד"ר אהרוני ליר תציג את הדוח בנושא "The Bias against Israel in Wikipedia" שכתבה עבור הקונגרס היהודי העולמי בעקבות אירועי ה-7/10.
 
כיצד ויקיפדיה בעברית הפכה לכלי הסברה |  פרופ' שירה קליין, ראש המחלקה להיסטוריה, אוניברסיטת צ'פמן, ארה"ב 
 
פרופ' שירה קליין, שחקרה כיצד ויקיפדיה באנגלית מסלפת את תולדות השואה, מסבירה כעת כיצד ויקיפדיה בעברית מסלפת גם היא, בכל הנוגע לישראל-פלסטין.
 

– הפסקה –

החשיבות של ויקיפדיה העברית בישראל וכוחה בעיצוב נרטיבים | מר יהונתן ברקהיים, מכון ויצמן למדע ומכון דוידסון לחינוך מדעי.
 
יהונתן ברקהיים, דוקטורנט במכון ויצמן וכתב מדעי במכון דוידסון הכותב בוויקיפדיה העברית, יציג מהלכים להרחבת ידע על רקע נרטיב פופוליסטי, תוך התמקדות בפעולתו לקידום ערכי מדע ומדענים.
 
"מלחמות העריכה" – הקרב על הנרטיב בוויקיפדיה בעברית | מר גיל פלדמן, מומחה בניתוח נתונים ועיבוד מידע
 
גיל פלדמן יציג כיצד ניתוח נתונים ועיבוד מידע משמשים לזיהוי מוקדם של ניסיונות הטיה והשפעה  בוויקיפדיה.
 
 
חלק רביעי: דיון ושאלות מהקהל
 
בהובלת עו"ד עדנה הראל פישר עם כל הדוברים.ות של הכנס
 
סיכום ואפשרות לסדנאות עריכה בוויקיפדיה לחברות ולחברי קהילת "בשער"
ד"ר ורד אריאל נהרי, מנכ"לית "בשער"
ד"ר רותי אלסטר, קורס עריכה בוויקיפדיה בעברית
ד"ר שלומית אהרוני ליר, סדנת עריכה בוויקיפדיה באנגלית
 
***
ההשתתפות בכנס אינה כרוכה בתשלום אך מומלץ להירשם:  ההרשמה היא לצורך קבלת קישור לזום, עם אפשרות להשתתף לשאול שאלות בזמן הכנס.
ניתן להירשם לכנס עד ה-15.7.24 בשעה 16:00. 
ללא קישור לזום ניתן יהיה לצפות בכנס בשידור ישיר בערוץ היוטיוב של "בשער" בקישור זה
דילוג לתוכן