עמדת "בשער" בנושא תמיכה במתווה העסקה שהוצג בנאומו של הנשיא ביידן | 10.6.24

עמדת "בשער" בנושא:

תמיכה במתווה העסקה שהוצג בנאומו של הנשיא ביידן

ארגון "בשער – קהילה אקדמית למען החברה בישראל", שקהילתו מונה מעל אלפיים חברי וחברות סגל מכל המוסדות להשכלה גבוהה בישראל, אוניברסיטאות ומכללות כאחד, תומך לחלוטין ומצטרף לקריאה של ועד ראשי האוניברסיטאות (ור״ה) לממשלת ישראל לאמץ מיידית את מתווה העסקה שהוצג בנאומו של הנשיא ביידן, ולפעול בנחישות ובמהירות ליישומו. המתווה מבוסס על הצעתו של ראש ממשלת ישראל שנדונה ואומצה פה אחד על-ידי קבינט המלחמה.

המתווה המוצע לעסקה מהווה הזדמנות, אולי אחרונה, להחזרת החטופות והחטופים הביתה לפני שגורלם.ן המר ייחרץ וזאת בתמיכה בינלאומית כללית ואזורית. החזרת החטופים הינה חוב מוסרי עליון של מדינת ישראל לתושבים שהופקרו וחייבת להיות בראש מטרות הלחימה.

יישומו של המתווה על ידי ישראל ימנע החרפת ההתדרדרות של יחסי ישראל עם ארה״ב ואירופה ויתווה דרך לשיתוף פעולה עם בני ברית במסגרת קואליציה אזורית בהובלת ארה״ב, שכבר עמדה לצידנו כנגד מתקפת הטילים של איראן. הוא פותח אפשרות למצוא פתרון מדיני לעזה שיבטיח את ביטחון ישראל, ימנע מלחמת התשה ארוכה שגובה ותמשיך לגבות מחיר דמים כבד. המתווה יביא גם לתיווך בינלאומי להשגת הסכם בגבול הצפון שיאפשר את החזרת התושבות והתושבים העקורים.

המתווה פותח את הדרך לדו שיח למציאת פתרון של שלום לסכסוך הישראלי פלשתינאי. קבלת המתווה תאפשר להתחיל בתהליך ההכרחי של ריפוי ושיקום החברה והכלכלה בישראל. הוא יאפשר תיקון הנזק למעמד מדינת ישראל בעולם ושיקום שיתוף הפעולה הבינלאומי המהווה תנאי הכרחי לשגשוג המדינה. בתוך זה, הוא גם הכרחי לאקדמיה מצטיינת הממלאת כראוי את תפקידה בהוראה ובמחקר, תוך שיתופי פעולה עם האקדמיה הבינלאומית.

בראייתנו, האקדמיה בישראל כולה, על האתוס, העקרונות וערכי המוסר המנחים אותה, חייבת להתייצב מאחורי המתווה.

 

10.6.24

קישור לנייר העמדה כקובץ: עמדת בשער_תמיכה במתווה העסקה שהוצג בנאומו של הנשיא ביידן_10.6.24

חומרים נלווים:

הודעת ור"ה בנושא:
ועד ראשי אוניברסיטאות המחקר (ור״ה) קורא לממשלת ישראל לאמץ מיידית ולפעול ליישום מתווה העסקה שהוצג בנאומו של הנשיא ביידן, ואשר אומץ פה אחד על-ידי קבינט המלחמה.
חובתנו המוסרית היא לעשות כל מאמץ להחזרת החטופות והחטופים הביתה, ולהתחיל בתהליך של ריפוי ושיקום החברה הישראלית.
 
דילוג לתוכן