גילוי דעת של הסגל האקדמי והמינהלי בטכניון למען שמירת הצביון הדמוקרטי של מדינת ישראל | 10.7.23

גילוי דעת של הסגל האקדמי והמינהלי בטכניון למען שמירת הצביון הדמוקרטי של מדינת ישראל

בימים אלה הממשלה מקדמת תהליכים של שינוי שלטוני על ידי קידום חוקים אשר ישנו מהיסוד את כללי המשחק הדמוקרטי במדינת ישראל. חוקים אלה יהפכו את ישראל ממדינה דמוקרטית, המושתתת על עקרון הפרדת הרשויות, לדמוקרטיה חלולה.

מאז עצירת המגעים בין הקואליציה לאופוזיציה בבית הנשיא לפני מספר שבועות, סגל הטכניון עוקב בדאגה ובתדהמה אחר המשך קידום חוקי ההפיכה המשפטית וחוקים פרסונליים לקידום אינטרסים אישיים. ההתפתחויות הנוכחיות, ביניהן קידום תיקון החוק לביטול עילת הסבירות, קידום הצעות חוק להגבלת זכות ההפגנה והפגיעה המתמשכת במינהל הציבורי התקין, ובראשה מחיקת הדרג המקצועי ושומרי הסף, ישנו את פני השיטה המשטרית במדינת ישראל ויגרמו למפולת ודרדור הישגיה בכל הדיסציפלינות המהותיות לשגשוגה של מדינה: המדע, הטכנולוגיה, הרפואה, הכלכלה והחינוך.

אלו ימים קריטיים לעיצוב גורל המדינה. האקדמיה הישראלית אינה יכולה לעמוד מנגד. סגל הטכניון מבהיר באופן נחרץ, כי ההוראה והמחקר לא יוכלו להמשיך כסדרם תחת ממשלה רודנית, המחזיקה בכוח בלתי מוגבל, ללא איזונים ובלמים.

אנו מודאגים מהתגברות השימוש בכוח כנגד המיעוטים וכנגד אנשי המחאה במדינה בה ראוי שכל אדם יהיה רשאי להביע את דעתו, כל עוד אינו נוהג באלימות.
אנו מודאגים מהיד הרכה של הממשלה כנגד הפרעות באוכלוסיה הערבית, באופן ההופך את החברה למקום אלים מהיסוד.
אנו מודאגים מקריאות הממשלה להפעלת אלימות כנגד המפגינים נגד ההפיכה המשפטית, אנשים
שדאגתם כנה ועמוקה למדינה אותה הם שירתו ומשרתים ובה הם משלמים מיסים.
אנו מודאגים מאוד מהשיסוי, השקרים, הפילוג, והסחיפה של ציבורים גדולים סביב מכנה משותף של שנאה.
אנו מודאגים מכך שבאקדמיה חוקרים מצטיינים כבר אינם מעוניינים לחזור ארצה.
אנו מודאגים מכך שמומחי תוכן ואנשי מקצוע מודרים מתהליכי קבלת ההחלטות, ובהתאם, גם ההחלטות המתקבלות כבר אינן נסמכות על נתונים, אלא על שיקולים פוליטיים, כסף, כוח וכבוד
אנו מודאגים מהעוינות כנגד אנשי אקדמיה, ומהקריאה של גורמים פוליטיים להשפיע על תהליכי קבלת החלטות מקצועיות, כגון הקצאת כספים לפעילות אקדמית על סמך נאמנות לשלטון ונטייה פוליטית, ולא על סמך קריטריונים של עשייה ומצויינות – אותם קריטריונים שהובילו את מדינת ישראל לעמוד בחזית המדע והטכנולוגיה מאז הקמתה.

המשך פעולות הממשלה לקידום חוקי ההפיכה מסבה נזקים עצומים לכלכלה הישראלית, המתבטאים בירידה בהכנסות, במשיכת השקעות מענף ההייטק, בפגיעה בלתי הפיכה ב"אומת הסטארטאפ" ובגידול בגירעון. בהתאם, המעמד הבינלאומי של מדינת ישראל מתדרדר, הפשיעה הלאומנית והפלילית משתוללת, זכותן של נשים וקהילת הלהט"ב לשוויון נשחקת, והקרע בציבור הישראלי הולך ומתרחב.

אנו קוראים לממשלה להתמקד בשיפור החינוך לכל, בהקניית לימודי ליבה, בשיפור הבריאות ובריאות הנפש, ובחיזוק החוסן הכלכלי הביטחוני והמדיני של ישראל. על הקואליציה לגנוז את החקיקה שמטרתה ביטול עצמאות המערכת המשפטית, לחדול ממינויים לא ענייניים לתפקידים מקצועיים, ולפעול לאיחוי השסעים החברתיים ולהגנה על הביטחון האישי של אזרחים ואזרחיות, יהודים וערבים, ויפה שעה אחת קודם.

גילוי דעת זה מצטרף לגילויי דעת קודמים של קהילת האקדמיה בישראל, בכללן החלטת הסנאט של הטכניון, כמו גם לגילויי דעת של ארגונים רבים אחרים בארץ ובעולם. אנו במאבק על דמותה וקיומה של מדינת ישראל, לא פחות. לנוכח צוק העיתים, אנו קוראים לקואליציה לעצור מיד את הליכי החקיקה הלא אחראיים. המשך החקיקה יאלץ אותנו לנקוט בצעדי מחאה, כגון קריאה גורפת לראשי מוסדות ההשכלה הגבוהה לצאת בהשבתה כללית של המוסדות. אנחנו מלאי תקווה שממשלת ישראל תואיל להקשיב למחאה שלנו, ושל גורמים פטריוטים רבים נוספים, ותחזור לפעול ברוח מגילת העצמאות.

לקובץ PDF של גילוי הדעת: גילוי דעת סגל טכניון 10.7.23

דילוג לתוכן