270 מדעניות, מדענים, עובדות ועובדים ממכון ויצמן למדע – דאגה עמוקה מהכיוון אליו צועדת מדינת ישראל | 26.6.23

גילוי דעת של 270 מדעניות, מדענים, עובדות ועובדים ממכון ויצמן למדע | 26.6.2023

אנו, קבוצת מדעניות, מדענים, עובדות ועובדים ממכון וייצמן למדע, מפרסמים גילוי דעת זה על מנת להביע את דאגתנו העמוקה מהכיוון אליו צועדת מדינת ישראל בחודשים האחרונים.

כל מי שמדינת ישראל יקרה לליבם לא יכולים שלא להזדעזע מאירועי התקופה האחרונה. האנרגיה הישראלית המופלאה, שנערצת בעולם כולו, מבוזבזת בחודשים האחרונים בעיקר על שורת קרבות פנימיים, שאותם מנהלת הממשלה נגד החברה שאותה היא אמורה לשרת. אנשי הקואליציה פועלים על מנת לערער את היסודות שעליהם בנויה הדמוקרטיה הישראלית. שרי המשפטים, החינוך, האוצר, וביטחון הפנים, נלחמים במערכות המשפט, החינוך, הכלכלה והמשטרה, שעל שגשוגן הם אחראיים. חבריהם מפנטזים על גלגול במדרגות והוצאות להורג של מתנגדיהם. מדי שבוע מופרחים באוויר רעיונות מופרכים לחקיקה נמהרת, שאחרי מספר ימי ביקורת ציבורית מוסרים מסדר היום.

לכאוס הזה יש תוצאות: יוקר המחיה עולה בחדות, השקל נחלש, השירות הציבורי ננטש ומתדרדר, המעמד הבין-לאומי של ישראל נפגע, ההשקעות בהיי-טק צונחות, ונציגי הממשלה הופכים בלתי רצויים אצל מנהיגי העולם. במקביל, נושאים שדורשים טיפול מיידי מוזנחים. הרשימה ארוכה – מהאלימות ברחובות, בעיקר בחברה הערבית, דרך יוקר המחיה ומצוקת מערכת החינוך המוזנחת ועד שינויי האקלים. אין עבודת ממשלה למען הציבור, יש פטפטת רעילה ושימון מגזרים קרובים לצלחת.

לכן אנו פונים אל ממשלת ישראל ולחברי הקואליציה:

1. הסירו את חוקי המהפכה המשטרית מעל סדר היום של הכנסת, ללא שוב. בלי טריקים ובלי שטיקים. משכו את החוקים, כאילו לא היו. כל עוד האקדח הזה מופנה לעבר הציבור, אנו נמשיך למחות נגד הממשלה בכל דרך חוקית אפשרית.

2. התחילו לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות שעל קידומן אתם מופקדים. סיימו את בחירת הועדה למינוי שופטים. מנו שופטים בהסכמה עם נשיאת בית המשפט העליון. דאגו לשגשוגה של המערכת האקדמית, בשיתוף פעולה. טפלו בבעיות התחבורה, הרפואה, הרווחה, החינוך ועוד ועוד. עבדו בשיתוף פעולה עם היועצים המשפטיים שלכם – אתם והם אמורים לעבוד ביחד בשבילנו, צריך כנראה להזכיר. כל עוד תמשיכו להלחם נגד הציבור שאותו אתם אמורים לשרת, תקבלו מהציבור את היחס העוין שבו אתם מתנסים בחודשים האחרונים.

3. עצרו את מכונות הרעל ברשתות החברתיות ובמעגלי השופרים למיניהם. האגרסיה שהן מפמפמות לשיח החברתי הישראלי היא הרסנית לכולם. אל תספרו לנו שאין לכם יכולת להשפיע על הנושא הזה. הפעילו את השפעתכם הרבה להחזרת השיח בחברה הישראלית לפסים עניניים.

4. ראש הממשלה – השתמש בקולך על מנת להסיר מסדר היום את החוקים ההזויים שמאיימים על הדמוקרטיה הישראלית, והעבר מתפקידם שרים שכשלונם בולט לעין. כל עוד אינך עושה זאת, הם יהיו המורשת שלך.

ואל בני משפחותינו, חברינו וכלל הציבור בישראל אנו פונים ואומרים – כל עוד ממשלת ישראל לא תפנים שהדמוקרטיה הישראלית בנויה על שלוש רשויות עצמאיות וחזקות, ועל ערכי חופש וחירות שאותם יש לשמור מכל משמר; וכל עוד לא יפנו שרי הממשלה את מרצם לעבודה למען הציבור ולא נגדו, אנחנו, הציבור, הננו המחסום היחיד אל מול ההדרדרות. בחרו את הדרך החוקית המתאימה לכם, והביעו את מחאתכם בכל כוחכם. זה בנפשנו.

דילוג לתוכן