אצל נשיא המדינה: התנעת יוזמת "בשער" בממשק אקדמיה-תעסוקה | 13.2.23

יוזמה חדשה למען האקדמיה, הסטודנטים.ות ושוק העבודה בישראל | הודעה לתקשורת

בכירי ובכירות האקדמיה והמשק יחברו לגיבוש המלצות ודרכי פעולה בנושא ממשק אקדמיה-תעסוקה ויפעלו למימושן בקרב מקבלי ההחלטות בממשלה, באקדמיה ובמגזר הפרטי

הבכירים והבכירות מהאקדמיה ומהתאחדות התעשיינים הציגו אתמול לנשיא המדינה ורעייתו את יוזמת "בשער – קהילה אקדמית למען החברה בישראל" שמטרתה להכין את מדינת ישראל לאתגרי ההווה והעתיד בממשק אקדמיה-תעסוקה כבר עכשיו!

נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג: "לממשק אקדמיה-תעסוקה חשיבות רבה ונכון לעצור ולבחון כיצד ניתן לשפרו. הרעיון שלכם מוצלח ואני מעודד אתכם להמשיכו. "בשער" הוא ארגון רציני ואני חושב שזה הבית הנכון לניתוח עומק של הממשק כדי להוציא תוצרים נכונים לטובת האקדמיה, התעשייה והחברה הישראלית כולה".

* * *

על היוזמה: היוזמה של "בשער" לה חברה כשותפה אסטרטגית התאחדות התעשיינים באה לענות על אחד האתגרים הקריטיים שעומדים בפני החברה בישראל מערכת החינוך והאקדמיה והוא איך מכינים סטודנטים לעולם שבו המקצועות משתנים במהירות ומקצועות חדשים נולדים בקצב שגם האקדמיה, וגם עולם התעסוקה מתקשים להתמודד איתו?

מר עמוס שפירא, חבר "בשער" ומוביל היוזמה: "בתור מי שהוביל ארגונים עסקיים גדולים בישראל וגם כיהן כנשיא אוניברסיטה אין לי ספק בחשיבות האסטרטגית של השפעת המחקר וההוראה האקדמית על המשק והחברה בישראל. השינויים המהירים בעולמות אלו מייצרים את הצורך לבחון את היעילות והתרומה של הממשק הזה. מטרתה של היוזמה, שקיבלה את ברכת הנשיא, לחקור ולהמליץ על שינויים במידת הצורך וכן לפעול ליישום ההמלצות".

פרופ' חגית מסר ירון, יו"ר "בשער": ארגון "בשער" פועל כבר מעל 20 שנה לטובת החברה בישראל. כך גם קרמה עור וגידים היוזמה הנוכחית כאשר חברות וחברי "בשער" יחד עם כל השותפים ליוזמה שלנו בממשק אקדמיה-תעסוקה עושים זאת בהתנדבות מתוך הבנת החשיבות שלה לעתידה של החברה בישראל.

ד"ר רון תומר נשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים והעסקים: ״אנו מברכים על יוזמת ׳בשער׳ אשר מבקשת לחבר באופן הדוק ונכון יותר בין עולם התעסוקה לעולם האקדמיה. אנו מאמינים כי בכוחה של האקדמיה, באמצעות יכולותיה המחקריות המפותחות, להקנות כלים פרקטיים לעולם התעסוקה המשתנה וזאת מבלי לפגוע במחקר ובחופש האקדמי. כך נוכל יחדיו נוכל ליצור עולם תעסוקה טוב יותר ולהעלות את פריון העבודה של ישראל״.

בקרב המשתתפים הייתה הסכמה רחבה על החשיבות של ממשק אקדמיה-תעסוקה ועל כך שקיימות אסכולות שונות על האפקטיביות שלו כיום. מאחר ולשאלת הקשר בין השכלה גבוהה להכשרה מקצועית ומוכנות לעולם התעסוקה  אין תשובות ברורות או חד משמעיות החליטו מובילי היוזמה לבחון לעומק את הממשק ולהביא לשינוי ולגיבוש המדיניות והפעילות הנדרשות למול האתגרים בממשק אקדמיה-תעסוקה ברמה לאומית-ארצית, על ידי פעולה אקטיבית לקידום ויישום המלצות שיגובשו בשיתוף מקבלי ההחלטות בכל המגזרים הרלבנטיים.

"בשער" הוא ארגון על מוסדי, על תחומי ובלתי תלוי המהווה נקודת מפגש של כל המוסדות להשכלה גבוהה  בעולם ההשכלה הגבוהה בישראל, אוניברסיטאות ומכללות, על שלל תחומי הידע. לחברות וחברי "בשער" היכרות עמוקה עם מערכת ההשכלה הגבוהה שיחד עם הניסיון, היכולת והמוניטין מציבים את "בשער" בעמדה משמעותית ביותר שמתוכה ניתן להביא יכולות שאין לגופים אחרים גם אם הם עוסקים בתחום.

משתתפי.ות האירוע: חברות וחברי ועדת ההיגוי של היוזמה שהם מהמובילים באקדמיה ובעולם התעסוקה (קישור לרשימת חברי.ות ועדת ההיגוי) ונציגים בכירים מארגון "בשער" והמשק בישראל: מ"בשער": פרופ' חגית מסר-ירון, (יו"ר "בשער"), מר עמוס שפירא (מוביל היוזמה ב"בשער"), ד"ר ורד אריאל נהרי (מנכ"לית "בשער" וחברת ועדת ההיגוי), פרופ' חיים טייטלבאום (חבר ועדת ההיגוי), פרופ' יהודית גל-עזר (מוביל יוזמת עומדים "בשער" והקו החם), פרופ' יאסר עוואד (חבר ועד מנהל "בשער"), פרופ' יוסף דוד , פרופ' גד רביד; ומהתעשייה: ד"ר רון תומר (נשיא התאחדות התעשיינים וחבר ועדת ההיגוי), ד"ר יהודית ריכטר (חברת ועדת ההיגוי) מר חיים הורוביץ (חבר ועדת ההיגוי), גב' שלומית וייס (חברת ועדת ההיגוי), גב' עופרה חן (מנכ"לית נגב מינרלים תעשיתיים בע"מ), מר מריאן כהן (נשיא נשיא קבוצת מר ויו"ר איגוד תעשיות ההיי-טק), מר רן טוטנאור (דירקטור סרג׳יקל בע״מ), מר גיל עדני (מייסד האקר-יו), ד"ר חיים אסא (יו"ר ו-cto  של חברות סייקאן ונואומנה), גב' אורית רמון (ראש אגף חינוך, העשרה ותעסוקה, התאחדות התעשיינים בישראל).

***

קישור למכתב התמיכה של נשיא המדינה ביוזמה, מן הפגישה הקודמת איתו באפריל 2022
קישור לרשימת חברות וחברי ועדת ההיגוי של היוזמה
קישור לכתבה על היוזמה | וואלה כסף

 

קרדיט צילום: תמונת הקבוצה: עמוס בן גרשום/ לע״מ, כל השאר: נעה ינאי רכזת פרויקטים "בשער"

 

דילוג לתוכן