בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 9953 - אבולציה תאריך: 5/12/2018
תחומי דעת:  ביולוגיה  
שלום, אשמח אם תענו לי על שאלה שמטרידה אותי זמן רב. כיצד יתכנו התקדמויות אבולציוניות שמצריכות כמה מערכות בו זמנית. כדוגמה אקח את ארס הנחש, כדי שהנחש יוכל להכיש צריך א. בלוטת ארס ב. שן ארס (הכוללת שן נקובה ויכולת להזריק ארס). ג. יכולת התנגדות לארס שלא יפגע בו לאחר שיאכל את קרבנו(מובן שהתהליך מורכב יותר אך פשטתי את העניין). כל שלב בלא האחרים לא מקדם את הנחש כלל, כיצד קרו דברים אלו יחד. תודה. חגי
תשובה מאת: ד"ר אריאל צ'יפמן
   

שלום רב,

שאלות מסוג זה הן נפוצות מאוד במחקר האבולוציוני. לכאורה, אנחנו רואים אורגניזם בו יש מספר גדול של התאמות והתמחויות שכולן קשורות זו לזו, וקשה לנו להבין איך הן הופיעו כולן יחד. לרוב, כאשר מסתכלים בצורה רחבה יותר, מסתבר שהתאמות מופיעות בהדרגה ולא בבת אחת, כאשר כל חידוש מופיע בצורה כזו שהוא מותאם למצב הקיים כשהוא מופיע. כיצד ניתן לבחון זאת? כדי לשחזר את רצף ההופעה של התאמות אבולוציוניות יש לנו שני מקורות מידע. מקור מידע אחד הוא הסתכלות במאובנים המיצגים את אבותיו של האורגניזם וניסיון לעקוב אחרי רצף הופעת ההתאמות. הבעיה במאובנים היא שהמידע שניתן לקבל מהם מוגבל למבנים המשתמרים במאובן, ולא תמיד אפשר למצוא מאובנים המיצגים את אבותיו של האורגניזם המעניין אותנו. מקור מידע אחר הוא הסתכלות בקרובי משפחה של האורגניזם המעניין אותנו וחיפוש דוגמאות בהן יש רק חלק מן התכונות. כך, על פי הסתכלות ביחסי הקרבה, ניתן לשחזר את סדר ההופעה של המבנים.

דוגמה למקור המידע הראשון הוא שחזור האבולוציה של תעופה בציפורים. לכאורה, אי אפשר לעוף עם ״חצי כנף״ או עם כנף שאינה מתפקדת באופן מלא. עם זאת, יש לנו כיום רצף של מאובנים המיצגים סדרה של שלבי מעבר בין דינוזאור הולך על שתיים, עם נוצות ששימשו לשמירה על חום, דרך מגוון בעלי חיים עם גפיים קדמיות המתמחות לתפקידים שונים, ונעשות ארוכות ודקות יותר, עד לבעלי חיים בעלי יכולת דאייה (הארכיאופטריקס המפורסם) ובסופו של דבר, ציפורים עם כנף מתפקדת באופן מלא.

דוגמה למקור המידע השני עונה על השאלה המקורית - אבולוציה של שיני ארס בנחשים. הסתכלות רחבה על מגוון הנחשים ועל קרובי המשפחה שלהם הלטאות, מראה שגם כאן, ניתן לראות הופעה הדרגתית של התכונות. ללטאות רבות יש בלוטות הדומות במבנה ובמיקום לבלוטות הארס של הנחשים, אך הן מפרישות אנזימים המעכלים את הטרף. בלטאות אחרות, שהן קרובות יותר לנחשים, בלוטות אלו הן גדולות יותר, והאנזימים בהן יכולים לפגוע במערכת הדם של הטרף ולשמש כארס. בכמעט כל הנחשים, אותן בלוטות מפרישות ״קוקטייל״ של חומרים שביחד הן קטלניים לרוב היונקים, וחומרים אלו נספגים בגופו של הטרף בזמן שהוא אחוז בפיו של הנחש. בכמה קבוצות של נחשים, חלק מן השיניים הן ארוכות יותר וקרובות לנקודת היציאה של בלוטות הארס, ושיניים אלו יוצרות פצע דרכו הארס נכנס לטרף. בשתי משפחות של נחשים (הצפעים והפתנים) הופיעו באופן נפרד ובמקביל שיניים חלולות דרכן הארס מוחדר לטרף בצורה יעילה ומהירה, שאינה מחייבת מן הנחש לאחוז בטרף. העמידות העצמית לארס הופיעה כנראה מוקדם מאוד, אולי כבר אצל הלטאות. נשאלת השאלה, מה קורה עם הנחשים הבלתי ארסיים (נחשי חנק וקרוביהם)? מסתבר שאצלם הארס אבד במהלך האבולוציה, אחרי שהיה קיים אצל אבותיהם, כנראה לאחר שהם עברו התאמה לציד באמצעות חניקה ולא באמצעות הכשה.

ד"ר אריאל צ'יפמן
אקולוגיה, אבולוציה והתנהגות
האוניברסיטה העברית

לשאלה זו נשאלה שאלת המשך, לצפייה לחצו כאן
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
1 אבולציה-המשך
מאת: חגי      //


שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up