בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 5937 - ביוחקר בנושא השפעת אבקת כביסה על נשימה תאית באפונה תאריך: 10/01/2013
תחומי דעת:  ביולוגיה  , בוטניקה [ ביולוגיה ]  , ביולוגיה - 1  , מזרע לזרע [ ביולוגיה - 1 ]  , ביוטופ, ביודע, ביוסיור, ביוחקר [ ביולוגיה - 1 ]  

שלום רב,
אני תלמידת כיתה י"ב באולפנת צפירה במגמת ביולוגיה. השנה עלי לעשות ביוחקר בנושא השפעה של אבקת כביסה על נשימה תאית באפונה.

שאלת המחקר שלנו הייתה מהי ההשפעה של משך זמן ההשהיה של האפונה בריכוזים שונים של אבקת כביסה על קצב הנשימה התאית באפונה.

השרנו את האפונה למשך  שעה, 4 ו- 24 שעות בריכוזים שונים של אבקת כביסה מהולה במים ( בריכוזים של 0%, 1%, 2.5%). לאחר ההשריה של האפונה במים עם אבקת הכביסה, העברנו את האפונה למבחנות עם 5 טיפות מן האינדיקטור פנול פתלאין (המשנה את צבעו מאדום לשקוף בסביבה חומצית, ולכן כאשר האפונה נושמת ופולטת co2 בסביבה המימית שבמבחנה, הסביבה נהפכת לחומצית והפנול פתלאין משנה את צבעו מאדום לשקוף) וכדורי זכוכית המפרידים בין האפונה לפנול פתלאין. פקקנו את המבחנות על מנת  לוודא כי מקור ה- co2  במבחנה הוא כתוצאה מנשימת האפונה.

ככל שצבע הפנול פתלאין משתנה מאדום לשקוף לאט יותר קצב הנשימה התאית באפונה איטי יותר. השערתנו הייתה כי ככל שהאפונה תושרה זמן רב יותר באבקת הכביסה, קרומי התאים יהרסו יותר (בעקבות הדטרגנטים שבאבקת הכביסה) ויותר תאים יהרסו, ולכן נשימת האפונה תהיה איטית יותר, ויעבור זמן רב יותר עד שצבע האינדיקטור פנול פתלאין ישנה את צבעו מאדום לשקוף.

כאשר העברנו את האפונה שהושרתה בריכוזים שונים של אבקת כביסה למשך שעה ו- 4 שעות למבחנות עם הפנול פתלאין וכדורי הזכוכית, לקח מספר שעות עד שהפנול פתלאין שינה את צבעו מאדום לשקוף (למעט המבחנה עם האפונה שהשרנו בריכוז של  0% -שעברו דקות אחדות עד שהפנול פתלאין שינה את צבעו מאדום לשקוף). לעומת זאת, באופן מפתיע, כאשר העברנו את האפונה שהושרתה בריכוזים שונים של אבקת הכביסה למשך 24 שעות למבחנות, הפנול פתלאין שינה מייד (בדיוק ברגע שהכנסנו את האפונה למבחנה) את צבעו מאדום לשקוף, בכל הריכוזים. יש לציין כי חזרנו על החלק הזה של הניסוי 4 פעמים, ובכולן התוצאות היו זהות.

אני אשמח מאוד אם תסייעו לי למצוא הסבר לתוצאות הניסוי.  
תודה מראש,
חן

תשובה מאת: פרופ' הלל פרום
   

שלום חן,

1. אני מניח שמדובר בניסוי עם זרעי אפונה יבשים, אם כי זה לא נאמר במפורש בהצגת השאלה.

2.  בהנחה שמדובר בזרעי אפונה יבשים, ומהתוצאות המוצגות, ברור שהגורם הדומיננטי   לגבי תוצאות הניסוי היה זמן ההשריה בתמיסות, ולא ריכוז אבקת הכביסה בתמיסה. הסיבה היא (כנראה) שהגורם העיקרי שהשפיע על הנשימה היה הזמן שניתן להתחלת תהליכי נביטה, המלווים בעליה משמעותית בנשימה, שהיתה מקסימאלית לאחר 24 שעות. ברקע של עליה משמעותית בתהליכי נשימה כתוצאה מתהליכי נביטה במשך 24 שעות, השפעת אבקת הכביסה בריכוזים המדוברים היה זניח.

3. לסיכום, את הנחת שמה שמשפיע על הנשימה הוא ריכוז אבקת הכביסה בלבד, ולא לקחת בחשבון תהליכים נוספים שמתרחשים בזרעים בזמן השרייתם במים, ושינויים בתהליכים אלה בזמן הניסוי. יש לנטרל את השפעת הגורמים האחרים בזמן הניסוי, למשל על ידי הימנעות מהשוואות בין זמני השרייה שונים, אלא רק בין ריכוזים של החומר הנבדק בכל זמן שנבחר. לכן, בניסוי כזה עדיף לבדוק טווח גדול יותר של ריכוזים של החומר הנבדק בכל זמן נתון, ולא להשוות את השפעתו של החומר בזמנים שונים של ההשריה.

בברכה,

פרופ' הלל פרום
מדעי החיים/המחלקה למדעי הצמח
אוניברסיטת תל אביב

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up