בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     אסטרופיזיקה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     כימיה
     פרקינסון
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 4775 - שאלת המשך על שבלולים לפרופ הלר תאריך: 23/01/2011
תחומי דעת:  זואולוגיה [ ביולוגיה ]  , אקולוגיה [ ביולוגיה - 1 ]  , התנהגות בעלי חיים [ ביולוגיה - 1 ]  
זוהי שאלת המשך, לצפייה בשאלה המקורית לחצו כאן

לפרופ' הלר שלום רב


א. תלמידי חוקרים מדי שנה את שבלולית המדבר בב"ש. בעבר (בכל שנה) מצאו שהשבלולים די פעילים בקיץ. השנה לא היתה כלל פעילות. בספרך כתבת שהם אכן אינם פעילים בקיץ. האם הפעילות בקיץ או אי הפעילות נקבעת על פי תנאי הסביבה בלילה? אולי ביום? האם תנאי הסביבה בקיץ השנה, היו כה שונים זה מזה?


ב בעבר ראינו שהשבלוליות מקייטות בעיקר בבסיסי צמרנית הסלעים
סמוך לקרקע, שהיתה נפוצה בשטח. מאחר שהרסו את השטח, התלמידות עברו לשטח שאין בו כלל צמרניות, אלא חד שנתיים, שיחים זעירים של מלוח קיפח ושיח נוי יבש די גדול וסבוך . השנה השבלולים קייטו בעיקר על ענפיו וגזעו של השיח המת, בקבוצות עצומות של עשרות פרטים אולי מאות, חלקם דבוקים זה על זה בצפיפות רבה. מה קובע את מקום הקיוט של השבלוליות מבחינת הגובה מעל פני הקרקע?


ג. מעניין לציין שהשבלולים בשטח הזה, מתפזרים בחורף ויורדים במדרון השטח כברת דרך של כמה מטרים, אבל בסוף האביב, רובם חוזרים חזרה במעלה המדרון לשיח היבש. איך הם מוצאים את דרכם חזרה? הם זוכרים את הדרך לפי הריח, איך הם יודעים מתי מתקרב סוף החורף? כי הרי בקיץ הם לא היו פעילים, ומי שלא עלה- נשאר חשוף בשטח.


בתשובתך הקודמת אמרת שפרט פצוע של דרחול, משדר לשאר הפרטים "לברוח גבוה" האם תוכל לרחיב על אופן התקשורת מעט יותר?


תשובותיך יהיו לי לעזר רב בהנחיית הביוטופ.


תודה רבה!

תשובה מאת: פרופ' יוסף הלר
   

שלום, מירושלים לבאר שבע.

שבלוליות מדבר פעילות גם בלילות טל והדבר מוכר מתצפיותיו הנהדרות של משה שחק, מלפני שנים רבות. באשר לאי-פעילות השבלוליות השנה בניגוד לשנים עברו, אני מציע לבדוק בשירות המטרולוגי את מספר לילות הטל בבאר שבע השנה, יחסית ללילות אחרים.

שבלוליות מדבר פזורות ברחבי מרכז הנגב ובמקומות שונים הם מקייטים על צמחים ממינים רבים, אלה ואחרים. ייתכן אולי ששבלוליות מקייטות על צמחים שמהן הן ניזונו; ויתכן גם שצמחים מסוימים דוחים אותם מלטפס עליהם בגלל טעם, או ריח, או מירקם הגבעול או עוביו. אשר לשאלת המצבורים שהתגודדו בבסיס שיח הנוי היבש, - מדוע לא להציב ניסוי? אפשר לבחור עשרה שבלולים, לסמן אותם, ולהניח אותם פעם סמוך למרגלות צמח ממין זה ופעם סמוך למרגלות צמח ממין אחר ולבדוק אם הם מעדיפים כל צמח בסביבתם, או אולי הם בורחים מאחד הצמחים. כאמת-מידה אפשר אולי לנעוץ באדמה מקל עץ של מטאטא, לספור כמה שבלוליות תעלינה עליו ולאיזה גובה ואחר-כך להשוות אליו את "כוח המשיכה" של שני מיני הצמחים.

התופעה אותה תיארת, של נדידת שבלוליות במורד המדרון עם סתיו ועלייתם חזרה בשלהי האביב, נחקרה ותועדה על ידי עירית חרמוני, מאוניברסיטת בן-גוריון (בהנחיית צביקה אברמסקי): בחורף הם יורדים לוואדי הלח, לאכול הרבה ולהטיל, עם קיץ הם מהגרים חזרה למדרון, שם אולי קריר יותר. אני לא חושב שהפרט חוזר כל שנה אל בדיוק אותה הנקודה במדרון.

אשר לתגובת ההימלטות של שבלולים בנוכחות חיפושיות טורפות, המאמר הוא

Lefcort H, F. Ben-Ami & J. Heller, 2006. Terrestrial snails use predator-diet to assess danger. Journal of Ethology 24 (1): 97-102.

בברכה,

פרופ' יוסף הלר
מדעי הטבע/ המכון למדעי החיים
האוניברסיטה העברית

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up