בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 4306 - מעכבי נביטה תאריך: 28/12/2009
תחומי דעת:  בוטניקה [ ביולוגיה ]  , מזרע לזרע [ ביולוגיה - 1 ]  , הזנה בצמחים ובבעלי חיים [ ביולוגיה - 1 ]  , ביוטופ, ביודע, ביוסיור, ביוחקר [ ביולוגיה - 1 ]  

ידועה התופעה שלצמחי מדבר יש חומרים מעכבי נביטה בזרע או בקליפה, ורק אם יורדת כמות סבירה של גשם - הזרע נובט. האם נכון יהיה לומר שלרוב הזרעים האחרים יש גם כן כמות מסוימת של מעכבי נביטה ובעת ספיחת מים הם נשטפים?


תודה


אסתר

תשובה מאת: פרופ' יעקב פרידמן
   

שלום רב אסתר,
מעכבי נביטה שכיחים ביחידות תפוצה של צמחי מדבר רבים כמו במינים שונים של בני משפחת הדגניים (במיני בן חיטה, זון ואחרים), רק לאחר תקופת גשמים מתאימה ישטפו חומרי העיכוב והזרע עשוי לנבוט, מאידך בקרה של הנביטה איננה רק באמצעות חומרי עיכוב.

לצמחים שונים ישנן דרכים מגוונות לבקרת הנביטה כגון: קליפות זרע קשות שלא מאפשרות קליטת מים, לפרטים ראי בספרם של פוליאקוב, מאיר וקולר / פיזיולוגיה של הצמח, בפרק- אקולוגיה של הנביטה .

אולם לא רק בצמחי מדבר, גם למינים להם פירות עסיסיים, בעגבניה או למינים אחרים הנימנים על הסוג סולנום , או בבני משפחת הדלועיים מצויים חומרי עכוב נביטה.

לאחר שפירות כאלה נאכלים על ידי בעלי חיים חומרי העכוב מתפרקים, וזרעיהם יוכלו לנבוט.
בפירותיהם העסיסיים של מינים רבים בצמחית המטפסים בחורש הים תיכוני בישראל חומרי עיכוב נביטה ונביטתם מתאפשרת רק לאחר שיאכלו על ידי צפורים,לאחר שהזרעים של המטפס יעברו דרך קיבת הציפור , יתפרקו חומרי העיכוב ותתאפשר נביטה. היות ומיני צפורים, נוהגים לעמוד על ראשי שיחים או עצים לאחר האכילה ושם הן מלשלשות את הזרעים ובדרך זו מגיעים הזרעים של המטפסים לאיזור הקרוב לגזע של עץ בוגר. נביטת המטפס בצל העץ, היא נוחה, שם הנבט הצעיר יהיה מוגן מהתיבשות וגם מאוכלי העשב (עדרי צאן או בקר) ובמהלך השנים יגיע המטפס לראש העץ ופירותיו ילטו לעיני צפורים החומדות פירות עסיסיים (לרוב בתקופת הסתו בה מקורות המים מצומצמים).
כך אפשר למצוא מינים שונים של מטפסים שהגיעו למרכזם של עצים או שיחים בוגרים לדוגמא: מינים של זלזלת, קיסוסית, פרזיון, דלעת הנחש ואחרים במרכזה של אילת המסטיק או של חרוב מצוי.

מקוה כי עניתי על שאלתך


פרופ' יעקב פרידמן
מדעי הצמח
אוניברסיטת תל אביב
הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up