בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
שאלה מספר 2713 - פיסיקה חדשה (ולא מקובלת?) תאריך: 18/06/2007
תחומי דעת:  פיזיקה  

שלום,


אני מנהלת את אתר התלמידים לפיזיקה. אני מעבירה אליכם שאלה שהגיעה אלינו ואשמח אם תעזרו לנו. השואל הוא אלון שביט תלמיד פיזיקה בכיתה י"ב:


שלום, אני קורא כעת ספר שנקרא "משיכה", מאת אדם בשם ראובן ניר. הספר עוסק למעשה בחיפוש אחר הסבר חלופי ופשוט למה שאנו מכנים "כוח משיכה". לפי התיאוריה המוצעת בספר, לא קיימים בעולמנו למעשה כוחות משיכה, אלא רק "כוחות" דחיה, שמקורם בזרם של "חלקיקונים" המגיעים אלינו מכל מקום ברחבי היקום. היריעה (הוירטואלית...) קצרה מכדי להרחיב ולהסביר את כל התיאוריה, אך אני מקווה שאחרים שמעו/ קראו ספר זה. שאלתי היא : מהי ההתייחסות במחקר הפיסיקה המודרני (באוניברסיטאות) לתיאוריות המוצאות בספר? אני חייב לציין שנדהמתי לקרוא את ההסברים הבהירים בספר זה, שמציעים תחליף כה מובן והגיוני לדבר די ארתילאי שאנו מכנים "כוח". האם מתבצע מחקר כדי לאשש/ לסתור את התיאוריה הזו? האם היא בכלל מוכרת ונלמדת בעולם המחקר הפיסיקלי? תודה רבה!


בברכה,


זהורית, מנהלת אל"פ ומורה לפיזיקה.

תשובה מאת: פרופ' מיכה ברכוז
   


שלום אלון וזהורית,


אינני מכיר את הספר הנ"ל או את מחברו. חלק מהתמצית שכתבתם דומה לתיאוריות פיזיקליות מקובלות וחלק לא. הרעיון של להחליף כוחות משיכה בכוחות דחייה אינו ניסוח המופיע בתיאוריות קיימות. החלפת כוחות בשטף של חלקיקים וירטואלים הוא רעיון ותיק ומקובל בפיזיקה – כך אנו מחליפים כוח הפועל במרחק סופי בכוח הפועל באותו מקום במרחב. למשל כוחות המשיכה ( GMm/r2) מוחלפים בשטף של חלקיקים הקרויים גרויטונים (gravitons), והכוח נוצר כאשר שתי המסות (Mהרעיון של להחליף כוחות משיכה בכוחות דחייה אינו ניסוח המופיע בתיאוריות קיימות. החלפת כוחות בשטף של חלקיקים וירטואלים הוא רעיון ותיק ומקובל בפיזיקה – כך אנו מחליפים כוח הפועל במרחק סופי בכוח הפועל באותו מקום במרחב. למשל כוחות המשיכה ( GMm/r2) מוחלפים בשטף של חלקיקים הקרויים
ו-m) מחליפות ביניהם גרויטונים. האינטרקציה בין גרויטון לכל מסה מתרחשת במיקום של כל מסה ולכן התהליך הוא אינטרקציה נקודתית (M וגרויטון), אח"כ שטף גרויטונים המתפשט במרחב ואח"כ אינטרקציה נקודתית נוספת בין הגרויטונים ו-m.


הסבר חלופי מקובל (ומאומת נסיונית) לתורת המשיכה הניוטונית היא תורת היחסות של איינשטיין. באותה מסגרת רעיונית יש הכללות רבות שבהן מוסיפים שדות נוספים מעבר לגרויטונים (אולם שום הכללה כזו לא נדרשת נסיונית למעט בהקשר מצומצם אחד הקרוי אינפלציה קוסמולוגית).

תורת המיתרים היא מסגרת רעיונית רחבה יותר המכלילה את תורת היחסות הכללית. יש מספר נסיונות ליצר מסגרות רעיוניות אחרות (אשר עדיין מבוססות או מכלילות את תורת היחסות אל איינשטיין, כגון MOND או LOOP QUANTUM GRAVITY) אולם הן הרבה פחות מקובלות.


לספרים פופולריים בנושא בעברית אני ממליץ על ספריו של סטיבן הוקינג או בריאן גרין (אך מן הסתם יש ספרים טובים נוספים). באנגלית יש מבחר אדיר של ספרים בנושא.

בברכה,


פרופ' מיכה ברכוז
פיזיקה
מכון ויצמן

הוסף תגובה הדפס שאלה      שלח לחבר      שאלות מועדפות
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up