בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
כיצד מתקשר אנזים חיוני לקצות הכרומוזומים ?
חוקרים בפקולטה לביולוגיה בטכניון הצליחו לגלות כיצד מתקשר האנזים טלומרז לקצות הכרומוזומים. הבנת התהליך חיונית לשליטה באנזים ולעיכובו לצורך ריפוי מחלות. הגילוי התפרסם בגיליון האחרון של PNAS, כתב העת המדעי של האקדמיה האמריקנית הלאומית למדעים.
הטכניון   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  מבנה התא וגנטיקה [ ביולוגיה ]  , התא- מבנה ופעילות [ ביולוגיה - 1 ]  , תורשה [ ביולוגיה - 1 ]  

"לקצות הכרומוזומים, הנקראים טלומרים ומכילים DNA וחלבונים, יש חשיבות מיוחדת", מסביר פרופסור חיים מנור, אשר עומד בראש הצוות שביצע את המחקר. "חשיבותם נובעת מכך שהם מגינים על הכרומוזומים מפני נזקים שגורמים למות התאים, או לסרטן".

לסינתזה של טלומרים נחוץ אנזים מיוחד הנקרא טלומראז, אשר מאריך את ה-DNA הטלומרי. תאים סרטניים מכילים ריכוז גבוה של טלומראז, בניגוד לתאים נורמליים. על כן, חומרים המעכבים פעילות של טלומראז צפויים להוות תרופות סלקטיביות לריפוי סרטן, אשר כמעט ולא תגרומנה לתופעות לוואי.

כמו כן, צפוי שהכנסת טלומראז מהונדס לתאי גזע תגרום לריבויים של התאים. בכך ישמש האנזים להנדסת רקמות, כלומר לגידול של רקמות ואברים שיכילו מספר רב של תאים וישמשו להשתלה.

אפשרות רחוקה יותר נובעת מהגילוי שהטלומרים בתאים של אנשים זקנים קצרים יותר מן הטלומרים בתאים של אנשים צעירים. גילוי זה הביא להשערה שהתקצרות הטלומרים מהווה גורם חשוב בתהליך ההזדקנות. על כן מועלית האפשרות שתאים אשר יכילו טלומראז מהונדס יוחדרו לגופם של בני אדם ויגרמו לעיכוב תהליך ההזדקנות ולהארכת חייהם.

כדי להנדס את הטלומראז, לייעלו ולדעת איך לעכבו, היה חשוב לגלות כיצד הוא מתקשר לטלומרים. ואכן, חוקרי הטכניון מצאו את המיקום שבו ההתקשרות מתבצעת, כלומר – המיקום באנזים שאליו נקשר ה-DNA הטלומרי. חלק ממחקר זה נכלל בעבודת המגיסטר של ארז רומי, שהיה סטודנט במעבדתו של פרופסור חיים מנור ואף ביצע חלק חשוב מהמשכו של המחקר, שנערך בשיתוף פעולה עם מעבדתה של פרופסור קתלין קולינס באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. המחקר התבצע בטלומראז שמקורו בריסנית, שבה התגלה האנזים לראשונה בשנת 1985 על ידי פרופסור אליזבט בלקבורן וקרול גריידר במעבדתן שבארה"ב. השימוש בטלומראז מריסנית לצורך המחקר שנערך בטכניון נבע מכך שעד כה אנזים זה היה היחיד שבו ניתן היה לבצע את הניסויים שהובילו לתוצאות הנ"ל. ראוי לציין עם זאת שהטלומראז מריסנית דומה לטלומראז שמצוי בתאי אדם ועל כן צפוי שהקישור ל-DNA מתבצע באורח דומה באנזים האנושי.
הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up