בשער-קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער בפייסבוק - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל בשער - קהילה אקדמית למען החברה בישראל
דף הבית   |   על בשער   |   פעילויות בשער   |   ספר אורחים   |   צור קשר      רשימת תפוצה
 
 
 > שלח שאלה למומחה
 
 
 
     כל התחומים
     
     
     
     אסטרופיזיקה
     אפיגנטיקה
     ארכיאולוגיה
     הנדסת חשמל
     הנדסת מזון
     השכלה גבוהה
     חינוך
     כימיה
     מדעי המוח
     מדעי כדור הארץ
     פרקינסון
     קרימינולוגיה
     קרקע ומים
     ננוטכנולוגיה
     הנדסה
     מדעי המחשב
     כימיה
     ביולוגיה
     פיזיקה
     רפואה
     מתמטיקה
     מדעי הסביבה
     גיאוגרפיה
     מוט"ב
     הוראת המדעים
     אזרחות
     כלכלה
     היסטוריה
     משפטים
     פסיכולוגיה
     תנ"ך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 > בשער האזרחות
 
 
 > הרצאות מומחים ברשת
 
 
 > רשימת תפוצה
 
 > חתום בספר האורחים
 
 > כניסה לשואלים רשומים
 
 
 > English
 
תרופה חדשה לטיפול באוֹסְטֵאוֹפּוֹרוֹזִיס 17/10/2010
חוקרים באוניברסיטה העברית גילו קבוצה חדשה של חומרים בגוף שלהם תפקיד מפתח בבקרה על שימור צפיפות עצם תַּקינה. על בסיס ממצאי המחקר, פיתחו החוקרים דגם ראשוני של תרופה למניעת אוֹסְטֵאוֹפּוֹרוֹזִיס ולתיקון עצמות שנגועות במחלה. מאמר על המחקר התפרסם בשבוע שעבר בכתב העת היוקרתי Proceedings of the National Academy of Sciences.
האוניברסיטה העברית   |   לחץ כאן למאמר המקורי   |   שאל שאלה אודות המאמר
תחומי דעת:  ביוכימיה [ ביולוגיה ]  , פיזיולוגיה ורפואה [ ביולוגיה ]  , מבוא לביולוגיה של האדם [ ביולוגיה - 1 ]  , התא- מבנה ופעילות [ ביולוגיה - 1 ]  , תקשורת ויסות ותאום [ ביולוגיה - 1 ]  
קבוצת המחקר, בראשות פרופ' איתי באב ממעבדת העצם ופרופ' רפאל משולם מהמכון לחקר התרופות באוניברסיטה העברית, כללה את הפוסט דוקטורנטית רים סמום והדוקטורנטים גרי מילמן אור אופק, אלון באג'יו, יוסי תם, ורדית קרם, וכן מדענים מארה''ב.

אוֹסְטֵאוֹפּוֹרוֹזִיס היא המחלה הניוונית הנפוצה ביותר בעולם המערבי וביטויה בירידה בצפיפות העצמות ובהיחלשותן, אשר גורמים להופעת שברים מרובים. במקרים רבים, גורמים השברים לנָכות קשה ולסיבוכים העלולים להסתיים אפילו במוות. הירידה בצפיפות העצם באוסטאופורוזיס נובעת מהרס פנימי של רקמת העצם. עם ההתקדמות בגיל כמות רקמת העצם שנהרסת גדולה מזו הנבנית וצפיפות העצם יורדת.

במחקר הנוכחי גילו החוקרים שתאי העצם מיצרים שורה של חומרים המורכבים מחומצות שומניות וחומצות אמיניות בשם ''אציל-אמידים'' ואפיינו את הרכבם הכימי המדויק. בהתאם לאפיון, סנתזו החוקרים במעבדה תרכובות זהות ובדקו את השפעתן על תאי עצם בתרבית. בניסוי על עכברים מצאו החוקרים שמרכיבים מסוימים (אולאויל-סרין) בקבוצת החומרים מעלים את צפיפות העצם הן בעכברים בריאים והן בעכברים חולים באוסטאופורוזיס. במקביל מצאו החוקרים כי העכברים שחולים באוסטיאופורוזיס סובלים ממחסור באותו מרכיב בעצמותיהם. ממצאים אלה מצביעים על כך שחומרים על בסיס אולאויל-סרין יכולים לשמש תשתית לפיתוח תרופות לחולי אוסטאופורוזיס.

תרופה המבוססת על חומרים אלו נמצאת כעת בשלבי פיתוח במעבדותיהם של פרופ' משולם ושל פרופ' באב. עד כה בנו החוקרים תרכובות בעלות פעילות משופרת שמהוות בסיס לפיתוח תרופה. חברת ''יישום'', החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, רשמה באחרונה בקשה לפטנט על בסיס הממצאים החדשים ומחפשת שותף מסחרי להמשך פיתוח ההמצאה.

''הממצאים החדשים מראים תפקיד פיסיולוגי חשוב לחומצות שומניות ולנגזרותיהם בוויסות יצירת עצם וספיגתה, ומצביעים על האפשרות לפתח כבר בעתיד הקרוב תכשיר יעיל במיוחד לטיפול באוסטיאופורוזיס'' אומר פרופ' משולם.

''התרופות הקיימות לטיפול באוסטיאופורוזיס הן או נוגדות הרס עצם או מעודדות את יצירתה אבל עד כה לא פותחה תרופה אשר עושה את שתי הפעולות יחד'' מוסיף פרופ' באב. ''היתרון בתרופות על בסיס אולאויל-סרין הוא שהן יכולות לפעול גם כנוגדות הרס וגם כמעודדות יצירת עצם''.

עד כה התבסס חקר וויסות צפיפות העצם בעיקר על חקר חלבונים ועל חקר הגנים. כעת, ממצאי המחקר פותחים תחום מדעי חדש - ליפידומיקה של השלד - חקר החומרים המורכבים מחומצות שומניות ומחומצות אמיניות. לתחום זה חשיבות רבה בהבנת וויסות חילוף החומרים הן בשלד והן בשאר רקמות הגוף.

המחקר התבצע במסגרת פרויקט לבדיקת הקשר בין חומצות שומניות ושינויים במבנה השלד. המחקר מומן בידי הקרן הדו-לאומית למדע ארה''ב-ישראל (BSF) אשר תומכת במחקרים אשר מתבצעים במשותף על ידי חוקרים מארה''ב ומישראל, ובעזרת מענק מחקר ממכון הבריאות הלאומי של ארה''ב (NIH).הוסף תגובה הדפס מאמר      שלח לחבר      מאמר מועדף
תגובות      [ הוסף תגובה ]
 
1 ביופסיה של מח עצם
מאת: זיו מזרחי     16/11/2017


 
שלח שאלה למומחה   |   שמור כדף הבית   |   הוסף למועדפים   |   תנאי שימוש באתר   |   Powered By Art-Up